Izraščanje zobkov do enega leta starosti 

Izraščanje zob je normalen fiziološki proces, vendar veliko staršev pove, da so otroci med izraščanjem zob bolj nemirni, se bolj slinijo in se tudi ponoči zbujajo pogosteje kot običajno. Nekateri imajo drisko in povišano telesno temperaturo. Vaš dojenček ne bo dobil zobkov kar čez noč. Izraščanje zobkov je dolgotrajen proces, ki lahko traja vse do tretjega leta starosti. Začne pa se v času nosečnosti, ko dojenček razvije zasnove za mlečne zobe.

Čas izraščanja zob sovpada z oralno fazo v razvoju otroka. Otrok v tej fazi uporablja  usta za raziskovanje sveta. Pogosto pride do okužbe, na katere se telo odzove s povišano telesno temperaturo. Zaradi hitrejših procesov presnove med povišano telesno temperaturo je tudi izraščanje zob pospešeno. Kdaj bo dojenček dobil prvi zobek, je težko napovedati. Vsak otrok zase je individualen in tako je tudi pri zobkih. Večina dojenčkov dobi svoj prvi zobek med tretjim in dvanajstim mesecem, najpogosteje okoli šestega meseca. Vedno govorimo o nekem statističnem povprečju in iz tega potem naredimo povprečne starosti za izraščanje zob- kdaj se pri večini otrok nekaj zgodi. Zato so popolnoma normalni odkloni v obe smeri, pač vsak otrok ima nek svoj ritem izraščanja zob.

Se nekaj zanimivosti o mlečnih zobkih

V praktično vseh evropskih jezikih jih imenujemo »mlečni zobje«, v Ameriki in Kanadi pa se pogosteje uporablja izraz  »otroški zobje oz. milk teeth«, v Aziji jim pogosto pravijo »padajoči zobje oz. fall teeth«, saj bodo na neki točki izpadli. Različne kulture izpadanje mlečnih zob sprejemajo na različne načine.

V angleško govorečih državah izpadle mlečne zobke pobere zobna vila, ki v zameno za zobek otroku pusti majhno darilce. Najpogosteje otroci izpadli zob shranijo pod vzglavnik, kjer jih zjutraj pričaka presenečenje oz. darilo. Ponekod v Avstraliji, na Švedskem in Norveškem shranijo otroci mlečni zob v kozarec z vodo.

Veliko ostalih držav, med njimi tudi Slovenija, mlečne zobke daruje zobnim miškam ali ostalim glodalcem, ki so znani po močnih in trajnih zobeh. V sosednji Italiji tako poznajo oba odnašalca zob, zobno vilo – Fatina – in zobno miško – Topino.

baby-teeth-fall-out-1